Digitális óra 3. színes árnyak Színharmónia




Mielőtt belevágunk, folytassunk kicsit színtani ismereteink bővítését!

Gondolom sokszor gondolkodtál már el azon, hogy melyek azok a színek amelyek passzolnak egymáshoz. Mi alapján válogassuk össze  a színeket öltözködéskor, vagy  a szobánk berendezésekor?

A véletlenszerűen  egymás mellé tett színek együttese rendezetlen összevisszaság benyomását kelti, általában nem kellemes ránézni. Míg a jól megkomponált színek elemei között felfedezhetünk egyfajta harmóniát, rendet a változatosságban. Ennek a rendnek a törvényszerűségeit tárja fel a színelmélet, színharmóniák címszó alatt. Minél egyszerűbb a rend, annál nyilvánvalóbb a harmónia.

A legfontosabb színpárosítási módszerek: 
Johannes Itten definíciója szerint színharmóniát, harmonikus színkompozíciót azok a színek alkotnak, amelyek a tizenkét osztatú színkörben egyenlő oldalú vagy egyenlő szárú háromszöggel, négyzettel vagy téglalappal összekapcsolhatóak. 



MONOKRÓM:

A színválasztás legegyszerűbb módja amikor egy szín különböző árnyalatait válogatjuk egymás mellé. Például: sötétkék, középkék, világoskék. 




ANALÓG:

Akkor beszélünk analóg színösszeállításról, ha több a színkörön egymás mellé eső színt válogatunk a kompozíciónkhoz.
Például: sárgás-narancs, narancs, vöröses-narancs, vörös...





KOMPLEMENTER:

Talán a legszembeötlőbb a komplementer színválasztás mivel ez a színkörön egymással szemközt elhelyezkedő színeket párosít.
Pl.: sárga-ibolya, vörös-zöld, kék-narancs
Ha  a komplementer színpárokat festékből összekeverjük, szürkét kapunk.






Feladatotok az lenne, hogy a kertben különböző növényeket keressetek. Lehetnek virágok, leveles ágak, gizgazok. Ha nincs kert, jó bármilyen szobanövény is.

Tegyétek egy vázába a földre majd ahova az árnyékot veti tegyetek alá egy papírt. A növény árnyékát rajzoljátok körbe, vagy színes ceruzával vagy olajpasztellel (zsírkrétával). 












Három fajta megoldást közül választhattok, de akinek van kedve többet is elkészíthet!

1. KOMPLEMENTER Zsírkrétával rajzoljátok meg a növényt. Válasszatok valamilyen szép színt a színkörről (feketét szürkét barnát, kérlek most ne használj)  Figyelve a kontúrra, rajzoljátok meg a növény árnyékát ne menjetek ki a vonalból, ne firkáljatok, legyetek pontosak. Ha megvagytok áthelyezhetitek a növényt és folytathatjátok a munkát amíg úgy érzitek, hogy készen vagytok.

Ezután a választott szín komplementerével fessétek át a lapot. A legjobb az erős színű anilin festék vagy akvarell. Ha ez nincs akkor inkább a  másik megoldást válasszátok.




2. ANALÓG Ceruzával rajzoljátok meg a virág árnyékát. Válasszatok három egymás melletti színt a színkörről. Ha van festéked vékony ecsettel fesd meg a virágokat. Színenként halad. Egy árnyékot fess meg, ha megvagy rajzol meg egy másik árnyékot, nyugodtan fedheti az előzőt. Fesd ki ezt is, majd újra menj a vázához és keress egy szép árnyékot amit ismét körberajzolsz és kifestesz.Mind a három szín szerepeljen. Ha nincs ecseted akkor színezd ki színes ceruzával, de kérlek erősen nyomd rá a papírra, ne legyen halovány! Szép tüzes színeket szeretnék látni.





3. MONOKRÓM
Válasszatok egy színes papírt, menjetek ki a kertbe, vagy keressetek egy szobanövényt. Helyezzétek úgy el a papírt, hogy arra vetüljön a növény árnyéka. Keressetek valami szép kompozíciót. Készítsetek róla egy fotót, lehetőleg úgy, hogy a papír az egész képet kitöltse, a szemlélő elsőre ne jöjjön rá, hogy egy fotót lát. Az így kapott képen a papír színe mellett meg fog jelenni annak egy sötétebb árnyalata.


Jó munkát!



















Nincsenek megjegyzések: