Életfa

 

 



Minden növényi ábrázolás közül az életfa, más néven világfa a legösszetettebb és legegyetemesebb jelentésű. Utal életre és halálra, az örök fejlődésre és növekedésre, a folytonos megújulásra. A mélylélektan a gyökér, törzs, korona hármasát az ösztön-én, én, felettes-én kifejeződéseként értelmezi. Az életfa hitvilágát a magyar népmesék őrzik: az ÚT, amelyen a mesehős az égbe, vagy az alvilágba jut.

Vallástörténeti értelemben az ókortól kezdve ismert elnevezés. A babilóniaiak úgy hitték,hogy Ea isten székhelyén,a világ közepén (Eridu) állt és a gyökerei mellől törtek fel a világfolyamok. 

A Biblia szerint a Paradicsomban állt az Élet fája is,és miután az első emberpár evett a Tudás fájáról az Isten kiűzette őket nehogy az örök életet is megszerezzék. Az iráni mitológia a Világhegy tetejére képzeli az Életfát. Az indiai Bódhi-fa legendája is érintkezik az Életfa-mítosszal,az egész világ fölé terjeszti ki árnyékát és gyökerei az égben erednek.

Az ősgermán mítoszokban az Yggdrasill nevű fa egy örökzöld kőris, tövében forrással melyből Odin isten a a bölcsességet issza, a Nornák ebből öntözik nap-mint nap, a fa ágairól erednek a folyók és innen száll a Földre a harmat.  

A népi hiedelemvilágban így nevezik azokat a fákat, amelyeknek sorsát szimbolikusan összefüggésbe hozták egy-egy ember életével. 

A mesei, mondai világ is foglalkozik az életfákkal különböző formákban, és különböző misztikus jelentőséggel felruházva azokat. A népmesék hőse nagy viszontagságok közepette jut el hozzá,melynek halhatatlanságot biztosító gyümölcseit a (3. 7 vagy több) fejű sárkány őrzi.

 A télen halottnak tűnő fa megújulásával hozható kapcsolatba a májusfával kapcsolatos szokások fennmaradása. Lakodalmakra vagy évnegyedkezdő ünnepségekre pedig faág alakú, vagy faágra csavart süteményeket vagy tortákat sütöttek.

 Igen bőséges formavilág jellemzi az életfa ábrázolásokat, a népi hímzés, a díszítő fafaragás és a tűzikovácsolás által készített eszközökön többnyire cserépben álló stilizált növényként látjuk viszont.

 

A mai feladat: 

 












A magyar népi hímzésekből kiindulva készítsetek egy életfát. Egy fehér és egy színes lapra lesz szükségetek, illetve ollóra ragasztóra (lehetőleg stiftes) és ceruzára. 


A színes lapot hosszában hajtsátok félbe. Ez adja meg az életfa tükörtengelyét. Ceruzával erre a tengelyre (figyeljetek oda, hogy a hajtott rész legyen középen, különben két db fél fátok lesz) rajzoljátok fel az életfa felét. 


 

 

Kivágva egy szép szimmetrikus fát fogtok kapni. 


 

Használjatok levél, virág motívumokat, madarat. Kihajtva ragasszátok fel egy fehér lapra,  díszíthetitek egyéb kis darabokkal, körökkel, levelekkel, 


 

végül rajzoljatok bele egyszínű filctollal, csomagoljátok be a formát kedvetek szerint.


Jó munkát!







Elkészült gyerekmunkák:






Pár munkából mintaterveket készítettem, hogy lássák mit lehet készíteni egyszerű tükrözéssel, sorolással.










Nincsenek megjegyzések: